“Budžeta izstrāde nav domāta manam uzņēmumam”

//
Ievietoja
/
Comment0
/
Categories

“Mūsu nozare / tirgus cenas / klienti / piegādātāji ir tik neparedzami! Budžeta plānošana nav paredzēta mums,” – viens no biežākajiem attaisnojumiem vidēja lieluma uzņēmumiem sakarā ar to, ka netiek veikta finanšu plānošana vai budžeta izstrāde.

Ir taisnība, ka mūsdienās viss ir daudz neparedzamāks un mainās ātrāk nekā jebkad agrāk vēsturē. Taču, pat ņemot to vērā, pēc vairāku simtu budžetu modeļu izveidošanas dažādu nozaru uzņēmumiem AG Capital ir pārliecinājies, ka katram uzņēmumam ir iespējams sastādīt finanšu plānus neatkarīgi no svārstībām. Parasti, neprognozējamības arguments kalpo par labu attaisnojumu uzņēmuma vadībai, kurai trūkst laika un iespēju veikt finanšu plānošanu.

Untitled design (17)

Īstenībā veikt pārdošanas prognozes, izmantojot vēsturiskos datus, parasti ir vieglāk, nekā to var iedomāties. Ir nepieciešams koncentrēties uz ilgtermiņa tendencēm, nevis jāiedziļinās sīkās detaļās, piemēram, pārdošanas apjomos vienā dienā. Finanšu plānu ir vērtīgi veidot arī ārkārtējo faktoru ietekmes gadījumā. Piemēram, klienta bizness ļoti mainās no svārstīgas tirgus cenas; eksports sastāda lielu apgrozījuma daļu, un uzņēmumam ir jāprognozē starptautiskas valūtas kursus; ārkārtas situācijas gadījumā uzņēmums nav spējīgs strādāt kā ierasts un sagaida lielu apgrozījuma kritumu.

Pareizi izveidots budžets vai finanšu plāns tieši atbild uz jautājumu: “ko darīt gadījumā, kad ir grūti paredzēt nākotni?”. Uzņēmums, kas ir izveidojis elastīgu budžetu var pieņēmumos paredzēt jebkādus iekšējos un arējos faktorus, kas var ietekmēt rezultātus. Tas dod iespēju laicīgi sagatavot attiecīgu rīcības plānu.

Kāds no mūsu klientiem, pēc ārkārtas situācijas ieviešanas Latvijā, saprata, ka pie 43% apgrozījuma krituma, uzņēmumam vairs nav izdevīgi strādāt, jo tas nespēj nosegt administratīvo izmaksu slogu gadu garumā. Šajā gadījumā tika pieņemts lēmums meklēt valsts atbalstu, kas atvieglotu izmaksu slogu un spētu samazināt izmaksu slieksni līdz pat 60-70%. Gadījumā, ja tas izrādītos neiespējami, pareizākā darbība būtu bijusi pārtraukt saimniecisko darbību, jo atveseļošanās vairāku gadu garumā atņemtu vairāk resursu nekā ieguldījums kādā konkurējošā uzņēmumā vai jauna uzņēmuma dibināšana.

Budžeta plānošana ir rīks, kas palīdz paredzēt nākotni un laicīgi izvairīties vai sagatavoties nepatīkamiem pārsteigumiem. Uzzini vairāk https://agcapital.eu/pakalpojumi/budzeta-izstrade/

1,286 (1)

Leave a Reply