Finanšu Direktors vai Grāmatvedis?

//
Ievietoja
/
Comment0
/
Categories

Budžeta plānošanas semināros, ko vadām, viens no uzdevumiem, ko dodam dalībniekiem, ir saistīts ar izmaksu optimizāciju. Mēs pielietojam virtuāla uzņēmuma rezultātus (ļoti sliktus peļņas ziņā) un mēģinām atrast veidus, kā samazināt izmaksas. Dalībnieki parasti ātri saprot, ka uzņēmumā ir nepietiekams daudzums personāla, pārāk daudz administratīvā personāla, un viņi piedāvā dažādus veidus, kā samazināt izmaksas. Interesanti, ka katra grupa parasti piedāvā risinājumu, kas kaut kā atšķiras no citas grupas, dažreiz ar ļoti unikālām idejām. Taču galvenā diskusija vienmēr ir par to, kuras pozīcijas apvienot, un cik lielam vajadzētu būt algas samazinājumam.

Diezgan bieži uzņēmumi apvieno finanšu direktoru ar galveno grāmatvedi: “Viņi abi strādā finanšu jomā – apvienosim un atlaidīsim finanšu direktoru. Ļausim grāmatvedim rūpēties arī par finanšu plānošanu!”

Nepareizi. 

 

volkan-olmez-aG-pvyMsbis-unsplash (1)

AG Capital ir bijusi iespēja sastrādāties ar dažāda veida grāmatvežiem – profesionāliem un ne tik profesionāliem, pieredzējušiem un iesācējiem. Neatkarīgi no atšķirībām, galvenā īpašība, kas raksturīga labam grāmatvedim, ir uzmanības pievēršana detaļām. Labi grāmatveži pievērš lielu uzmanību it kā nenozīmīgiem biznesa procesiem un dokumentiem, jo viņu darbs ir arī stingri reglamentēts.

 

 

hunters-race-MYbhN8KaaEc-unsplash (1)

No otras puses, laba finanšu direktora galvenā rakstura iezīme ir spēja redzēt kopainu. Viens cilvēks var būt vai nu spējīgs saredzēt sīkas detaļas vai nu vērot uzņēmumu kā vienu vienību – tā nav tikai re-fokusēšanās; visa cilvēka dzīves pieredze nosaka viņa stiprās un vājās puses.

 

 

 

Kad uz detaļām orientētu personu (grāmatvedi) lūdz redzēt kopainu, vēlamais rezultāts bieži vien netiek sasniegts. AG Capital ir strādājis pie projekta vienam ražošanas uzņēmumam ar mazumtirdzniecības vietu blakus rūpnīcai. Tirdzniecības vieta veidoja ļoti nelielu pārdošanas daļu, tāpēc mums bija nepieciešams vienkārši paredzēt tā kopējo pārdošanas apjomu pa mēnešiem. Kad lūdzām klienta grāmatvedei sniegt aptuvenus pārdošanas datus, atbilde bija tāda, ka to nav iespējams paredzēt: “Kādu dienu cilvēki var nākt, un mums ir labi pārdošanas apjomi, bet nākamajā dienā līst lietus, un pārdošanas apjomi ir slikti. To vienkārši nav iespējams paredzēt ”.

Vaicājām mēneša pārdošanas rādītājus par iepriekšējiem mēnešiem. Kādi bija rezultāti? Piecos iepriekšējos mēnešos pārdošanas apjomi sasniedza 10005, 9850, 10100, 9990 un 10250 ASV dolārus mēnesī (summas mainījās, bet, kā redzams, dispersija bija maza). Personai ar plašu skatu bija viegli paredzēt pārdošanas apjomus 10 000 ASV dolāru apjomā mēnesī.

 

Šis raksts nav veidots ar nolūku pazemot grāmatvežus. Mēs patiesi cienām viņu paveikto darbu – arī paši pazīstam daudzus grāmatvežus, bez kuru darbības uzņēmumi nespētu eksistēt. Labi grāmatveži spēj sniegt pareizos datus uzņēmuma plānošanai un atbilstībai normatīvajiem aktiem un nodokļiem. Taču ir grūti un nepatīkami iesaistīt grāmatvežus finanšu plānošanā un analīzē. Mūsuprāt, tas ir finanšu direktora/analītiķa darbs.

Ja ir jāizdara izvēle – algojiet kvalificētu grāmatvedi un labu finanšu vadītāju. Nemēģiniet apvienot divus atšķirīgus darbus un amatus vienā.

 

 

1,286 (1)

Leave a Reply