Finanšu modelēšana – izskaidrota bērnam
Ja finanšu direktoram jautā, ar ko viņš nodarbojas ikdienā, parastā atbilde ir visnotaļ vienkārša: “Es veicu finanšu modelēšanu uzņēmumiem, lai palīdzētu maksimāli palielināt peļņu, pateicoties labi aprēķinātai lēmumu pieņemšanai”.
Taču, ko lai atbild 7 gadus vecam bērnam?
AG Capital firmas vadītājs Andrejs Grigoļunovičs savai meitai kādu laiku atpakaļ sniedza vienkāršu un praktisku piemēru: zinot, ka meita kolekcionē L.O.L lelles, Andrejs nolēma izveidot finanšu modeli, kas parāda varbūtību iegūt visas lelles, izmantojot Montekarlo simulācijas tehniku.
Sērijā ir tikai 12 lelles, taču tā kā tās visas nopērkamas bumbās, nekad nevar zināt, kāda tieši būs nopirktā lelle. Sākumā šī ir lieliska izklaide, bet jo vairākas lelles savāktas, jo lielākas iespējas iegūt vairākas vienādas. Turklāt dažas lelles ir ‘retas’ un ‘īpaši retas’.
Izveidojot modeli, Andrejs parādīja meitai, ka iegūt īpašumā 12 dažādas lelles nav nemaz tik vienkārši. Pilnas sērijas savākšana prasa nopirkt vidēji 59 lelles! Pat tad rezultātu izkliede ir liela un pastāv 24% iespēja, ka nav iespējams iegūt pilnu kolekciju pat pēc 100 leļļu iegādes.
Ja aicinātu draugus arī kolekcionēt lelles, kuras vēlāk apmainīt, izredzes diez ko nepalielinās; ja kolekcijā ir ļoti reta lelle, kādam ir ļoti grūti iegūt to, lai varētu iemainīt. Modelēšana parādīja, ka meitai vidēji jāpierunā vismaz 5 draugi, lai savāktu šīs sērijas lelles un lai Andreja rēķins būtu zem 500 EUR.
Dienas beigās meita teica:
“Zini ko, tēti, tas vienkārši aizņem pārāk daudz laika! Ejam nopirkt ko citu”.
Protams, nav pārliecības, ka viņa nepārdomās. Taču finanšu modelēšana viņai palīdzēja saprast, ka savākt visas lelles kolekcijā nav tik vienkārši kā šķiet. Andrejs cer, ka skaidrojums viņai palīdzēja arī izprast finanšu modelēšanu un saprast, kā ikdienas darbs palīdz citiem cilvēkiem pieņemt lēmumus.