Finanšu plānošana neparedzamos apstākļos – finanšu rīki
"Kā varu plānot budžetu, ja situācija valstī ir tik neskaidra?"
1. Budžeta plānošana ar finanšu modelēšanas elementiem

2. Skaidri aprakstīti izmaksu samazināšanas scenāriji

3. Bezzaudējuma punkta analīze

4. Jūtīguma analīze
Jūtīguma analīze parāda, kā tiek ietekmēti nospraustie mērķi (atsevišķas vērtības), ja mainās kādas citas ievades vērtības. Citiem vārdiem, tā parāda “kā būtu, ja?”. Ar šo rīku iespējams apskatīt dažādu parametru jūtīgumu (kas ir ļoti svarīgi neparedzamos apstākļos), noteikt, kam ir lielākā ietekme uz galvenajiem rādītājiem, un pieņemt labākus lēmumus. Piemēram, ja uzņēmuma darbība ir ļoti atkarīga no valūtu kursiem, tad jūtīguma analīze paradīs, kā mainīsies finanšu rezultāti mainoties valūtu kursiem. Šis varētu kalpot par pamatu lēmumam ierobežot (hedging) valūtas risku, jo tas var rast pārāk lielus zaudējumus uzņēmumam.
5. Nulles budžets (Zero-based budgeting)
Budžeta veidošana, kas katrā periodā sākas praktiski no nulles. Lai pareizi izveidotu šāda veida budžetu, par pamatu neņem vērā iepriekšējos periodus, bet gan sāk to plānot it kā iepriekš ar uzņēmumu netika veiktas nekādas darbības. Šāda veida budžetu veido, lai izvērtētu izmaksu grupas ar svaigu skatu – izmaksas izvērtē katru atsevišķi un budžeta failā iekļauj tikai tās izmaksas, kas ir tiešām svarīgas. Šīs metodes priekšrocības ir samazinātas izmaksas, elastīgāks budžets un mērķtiecīgāka darbība, taču rīks ir vairāk paredzēts īstermiņa plānošanai.
6. Budžeta izpildes kontrole
Budžeta failam būtu jāietver sevī arī budžeta izpildes analīzes modeli, kas ļauj redzēt, vai nostādītie mērķi un ieceres pa gadu ir piepildījušās, un ļauj veiksmīgāk prognozēt budžetu nākamajam gadam. Neparedzamos apstākļos budžeta salīdzināšanai ar faktiskiem datiem būtu jānotiek biežāk, lai laikus ieviestu izmaiņas, pamanītu anomālijas un veiksmīgāk plānotu tālākās darbības. Tāpat ir nepieciešama arī regulāra naudas plūsmas plānošana un kontrole.
7. Jauno projektu ātrais novertējums
Krīzes apstākļos ir īpaši labi jāizvērtē, vai jauna projekta uzsākšana (piemēram, nākšana klajā ar jaunu produktu vai biznesa līniju) ir atbilstoša situācijai. Ātrais novērtējums ir biznesa plāna modelis izteikts skaitļos, ar iespēju mainīt dažādus pieņēmumus un prognozēt iespējamo peļņu jaunajam projektam, neskatoties uz esošā uzņēmuma darbības rezultātiem.