Kā bankrotēt gada laikā?
Šajā bloga rakstā stāstām, kā bankrotēt gada laikā, jeb kādas darbības nebūtu vēlamas uzņēmumam, lai darbotos ilgtspējīgi.
1. Nepievērst uzmanību konkurentiem
Konkurentu darbību ir svarīgi analizēt gan tāpēc, lai saprastu nozares tendences, gan lai ieraudzītu veidus, kā uzlabot savu darbību. Nesekojot līdzi citām kompānijām, ir viegli pievērsties tikai “savai taisnībai” un palikt iepakaļ gan finansiāli, gan audzējot klientu bāzi.
2. Censties visu finansēt pašiem – nevērsties pēc banku vai citu kredītiestāžu finansējuma
Lai gan pārāk lielas kredītsaistības palielina maksātnespējas risku, pilna izvairīšanas no aizdevumiem arī var novest līdz bankrotam. Kā? Piemēram, ja uzņēmuma attīstība jāfinansē no pašu līdzekļiem – jo lielāks apgrozījums, jo lielākas investīcijas ir vajadzīgas apgrozāmajos līdzekļos. Ispējams pienāks brīdis, kad pie straujas izaugsmes uzņēmumam pietrūks naudas, lai laicīgi realizētu projektus un saņemtu gala rēķina apmaksu. Papildus, pārāk maz naudas uzņēmumā nozīmē, ka lielas investīcijas nav iespējamas un uzņēmums var attīstīties tikai mēreni. Ieteicamais kredītsaistību pret aktīvu rādītājs ir 0.3 – 0.6 – šis rādītājs gan katrā nozarē ir atšķirīgs.
3. Necensties vienoties ar sadarbības partneriem par izdevīgākiem nosacījumiem
Kādam AG Capital klientam celtniecības nozarē pārdošanas apjoms pa gadu bija pieaudzis 3 reizes, taču finanšu direktora netika algots. Gan piegādātājiem, gan kreditoriem bija jāmaksā pirms uzņēmums bija realizējis produktus un pakalpojumus. Pie lielākiem ražošanas apjomiem pieauga arī nepieciešamība pēc materiāliem un papildspēkiem. Būvniecības nozarē apmaksas termiņi ir ilgi, taču šajā gadījumā tie palielinājās vēl vairāk sakarā ar apgrozījuma pieaugumu un līdzekļu neveiksmīgu plānošanu. Uzņēmumam bija grūtības maksāt darbiniekiem algas par spīti straujai izaugsmei. AG Capital ieteica uzņēmumam 3 lietas:
- vērsties pie bankas un saņemt kredītlīniju/faktoringu, lai būtu iespējams nosegt primāros apgrozāmos līdzekļus;
- vienoties ar piegādātājiem, norunāt vēlāku samaksu un sazināties ar klientiem, lūdzot ātrāku samaksu;
- ilgtermiņā mainīt apgrozāmo līdzekļu nosacījumus, iekļaujot apmaksas, avansa dienas, procentmaksājumus un garantijas, lai pēc iespējas vairāk naudas ilgāku laiku paliktu uzņēmuma kontā.
4. Algot pārāk daudz/neproduktīvus cilvēkus, neveidot atalgojuma sistēmu
Algu izmaksas var būt viena no lielākajām izmaksu pozīcijām, it īpaši ja uzņēmums sniedz pakalpojumus. Ikvienam uzņēmumam būtu nepieciešams regulāri pārskatīt, piemēram, atsevišķu nodaļu darbu uzņēmumā. Bieži vien uzņēmumi nepietiekami maksā produktīvākajiem darbiniekiem un pārmaksā neproduktīvākajiem: https://agcapital.eu/jo-lielakas-algas-jo-vieglak-tas-maksat/. Ir svarīgi izveidot arī atalgojuma sistēmu un piemērot labākos nosacījumus – fiksēto algu, samaksu par stundām vai projektiem un bonusus.
5. Neizstrādāt budžetu
Detalizēts finanšu plāns palīdz uzņēmumiem izprast naudas plūsmu, iekšējo resursu efektivitāti, izmaksas un sekot līdzi mērķu sasniegšanai. Bez budžeta veidošanas ir grūti saprast tēriņu ietekmi uz uzņēmējdarbību. Tomēr, ja uzņēmuma apgrozījums nepārsniedz 500,000 EUR gadā, dažos gadījumos (atkarībā no nozares) var iztikt bez detalizētas analīzes, apskatot virsgrāmatas. Lielākiem uzņēmumiem parasti ar peļņas un zaudējumu atskaiti un bilanci ir par maz, lai veiksmīgi izprastu un pārvaldītu uzņēmuma finanses.