Kā lai zina, kad kompānijai nepieciešams finanšu direktors?
Vai ir lietderīgi iegādāties dārgus instrumentus, ja plāno pārbūvēt tikai vienu istabu? Vai ir jēga no mašīnas iegādes, ja ar to brauksi reizi mēnesī? Īsā atbilde: nē. Šajās situācijās ir gan finansiāli, gan praktiski vieglāk nepieciešamo nomāt. Bieži vien šādas veida pieeja ir lietderīga arī uzņēmumos – algot pastāvīgu darbinieku var būt gan neizdevīgi, gan neinteresanti pašam darbiniekam. Visvairāk šādu praksi pielieto IT, mārketinga, jurisprudences un grāmatvedības pakalpojumiem, taču, uzņēmējiem arvien vairāk apzinoties tās ieguvumus, ārpakalpojumi tiek izmantoti arī citās industrijās. AG Capital sniedz finanšu direktora ārpakalpojumus – šajā bloga rakstā apskatām situācijas, kad šāda veida pakalpojumi nemaz nav lietderīgi un kad tie patiešām sniedz pievienoto vērtību.
Kad bizness ir mazs (tajā strādā mazāk par 10 cilvēkiem), biznesa procesi ir vienkārši, un uzņēmuma īpašnieks pilnībā kontrolē notiekošo. Stratēģisku lēmumu pieņemšana parasti tiek veikta bez sarežģītiem aprēķiniem, izmantojot uzņēmuma īpašnieka iekšējās sajūtas un iepriekš gūto pieredzi. Šajā posmā uzņēmums nevar atļauties finanšu direktoru (pat nepilna laika), ne arī CFO rīcība var dot zināmus uzlabojumus uzņēmuma darbībā un lēmumu pieņemšanā, kas būtu pietiekami būtiski.
Iespējams, vienīgais izņēmums ir uzņēmējdarbības plānošana iesācējiem, it īpaši, ja biznesa plāni ir jāiesniedz investoriem vai bankām. Algot profesionāli, lai izveidotu biznesa plāna finansiālo daļu, ir plaši pielietota un ieteicama prakse, lai iegūtu visizdevīgākos nosacījumus vai spētu piesaistīt lielāku finansējumu.
Otrajā attīstības posmā uzņēmums kļūst lielāks, piesaista vairāk darbinieku (darbinieku skaits: 10 – 100), un biznesa procesi kļūst sarežģītāki. Īpašniekam ir jākontrolē uzņēmuma un individuālo nodaļu vai produkciju darbība, jāsaskaņo dažādu nodaļu procesi, jāplāno uzņēmuma attīstība.
Šajā posmā ir nepieciešams regulārs finanšu direktors, kas nodarbotos ar budžeta plānošanu, darbības analīzi, naudas plūsmas plānošanu un tamlīdzīgām darbībām uzņēmumā. Taču šajā brīdī uzņēmums nevar atļauties CFO uz pilnu slodzi – pēc algas.lv datiem, darba devēja izmaksas finanšu direktoru algošanā mēnesī ir 2000 – 7000 EUR. Papildus, amats nevar būt interesants labam finanšu direktoram kā darbavieta, jo nevar pilnībā viņu noslogot.
Finanšu ārpakalpojumu cenas atšķiras no nepieciešamās analīzes (piemēram, pilna budžeta izstrāde aizņems krietni vairāk laika nekā naudas plūsmas analīze), taču vidēji tās vienmēr būs zemākas par pilna laika pakalpojumiem (AG Capital cenu piedāvājums). Kā arī, firmas vadītājiem nebūs nepieciešams raizēties par atvaļinājumiem, apmācībām, licenču iegādi vai cilvēka aizvietošanu, kas saistās ar pastāvīga darbinieka pieņemšanu darbā.
Vidējiem uzņēmumiem ir ieteicams izmantot nepilna laika vai ārpakalpojumu finanšu direktora pakalpojumus.
Visbeidzot, kad uzņēmums patiešām ir pieaudzis līdz apmēram 100 darbiniekiem, ir skaidra nepieciešamība pēc iekšējā finanšu direktora – darbības un stratēģiskie lēmumi ir pārāk sarežģīti, lai iztiktu ar nepilnas slodzes darbinieku. Šajos gadījumos finanšu direktora ārpakalpojumi, lai gan noderīgi, vairs nav izdevīgi. Taču lielajiem uzņēmumiem noderīgi būs finanšu modelēšanas pakalpojumi – dinamiski finanšu plāni, kas paredz automātiskas izmaiņas atkarībā no darbības apjoma. Ar šāda modeļa palīdzību uzņēmumi savlaicīgi var prognozēt dažādiem attīstības scenārijiem nepieciešamo naudas daudzumu. Modelī ir ņemti vērā dažādi riski, piemēram, straujš izejvielu cenu kāpums vai nepietiekami pārdošanas apjomi.
Visas iepriekš minētās domas ir balstītas uz mūsu klientu novērojumiem, kuri izmanto mūsu finanšu direktora ārpakalpojumus. AG Capital reti var būt noderīgs ļoti maziem uzņēmumam. Mums ir bijuši arī klienti, kuriem paši esam palīdzējuši augt un realizēt pilnas slodzes finanšu analītiķa nepieciešamību. Tieši otrā posma (vidējiem) uzņēmumiem labākais ir ārpakalpojumu vadītājs.