Ko var iemācīties finansēs, spēlējot Monopolu?
Ko var iemācīties finansēs, spēlējot Monopolu?
Monopols – spēle, kas izraisa ģimenes un draugu strīdus kopš 1904. gada. Tā ir klasiska nekustamo īpašumu tirdzniecības galda spēle, ar kuru savu laiku kliedējuši daudzi. Īstenībā Monopols ir ne tikai lielisks laika pavadīšanas veids, bet sniedz arī dažādas finanšu mācības, ko izmantot reālajā finanšu pasaulē.
Šajā rakstā esam apkopojuši 6 mācības, kas ne tikai palielinās izredzes uzvarēt galda spēli, bet arī palīdzēs izprast svarīgus finanšu principus.
1. Diversificē
Monopolu nav iespējams uzvarēt iegādājoties vienu vai divus īpašumus vienā spēles galda galā. Visbiežāk uzvar spēlētājs, kas ir veiksmīgi iegādājies vairākus īpašumus dažādas vietās.
Finansēs bieži vien dzirdam: “neliec visas olas vienā grozā!”. Akciju tirgū, ja investors iegulda vienā vai divās akcijās, viņš ir pakļauts lielam riskam – jo kāds no uzņēmumiem nebūs veiksmīgs, arī visa portfeļa vērtībā kritīsies. Savukārt, ja ieguldījums tiek sadalīts vismaz starp 10 dažādām kompānijām, zaudējumu risks ir krietni mazāks. Gadījumā, ja vienas kompānijas akcijas cena nokritīs, paliek vēl 9 kompānijas, kuru kopējā atdeve būs lielāka.
2. Pie rokas vienmēr ir jābūt naudai
Bieži vien monopolā zaudē tie, kuri ir investējuši pilnīgi visu savu naudu, jo uzkāpjot uz citu privātīpašuma lauciņa, nespēj nomaksāt finansiālās saistības. Šādā situācijā ir jāsāk pārdot īpašumi par daudz zemāku cenu nekā tie tika iegādāti. Uz kādu brīdi no bankrota situācijas var glābt tikai laiks vai liela veiksme.
Par vislabāko piemēru naudas nepieciešamībai kalpo 2008. gada finanšu krīze. Pateicoties lielajiem kredītu izsniegšanas apjomiem un iespējām, pirms krīzes cilvēki lielos apmēros tērēja naudu un investēja nekustamajos īpašumos. Tomēr, kad mājokļu tirgus sabruka, cilvēkiem bez skaidras naudas neklājās viegli. Nespējot veikt hipotekāros maksājumus, mājokļi bija jāpārdod par ievērojami zemāku cenu, tāpat kā Monopolā.
3. Neturi pārāk daudz naudas
Lai gan šī mācība no pirmā acu uzmetiena iet pretrunā ar iepriekš aprakstīto, atbilde ir vienkārša – zelta vidusceļš. Investējot visu naudu īpašumos, visticamāk bankrots pienāks ātrāk. Taču, ja izvairīties no ieguldījumiem vispār, palielināt esošos uzkrājumus būs gandrīz neiespējami.
Savu naudas uzkrājumu vislabāk ir investēt, lai šo naudu “neapēstu” inflācija un pēc kāda laika saņemt ienākumus no ieguldījumiem. Mūsdienās pat bankas krājkonti un termiņnoguldījumu konti (sniedzot mazāk kā 1% ieguldījumu atdevi) nespēj turēt līdzi inflācijai (aptuveni 1.5% Eiropas Savienības valstīm). Varbūt ir laiks izskatīt investīcijas iespējas?
4. Paši dārgākie aktīvi ne vienmēr ir labākie
Lielākā daļa Monopola spēlētāju vēlas iegādāties pēdējos (dārgākos) divus īpašumus uz spēles laukuma, taču šie īpašumi pieprasa arī vislielāko uzturēšanas maksu. Daudzi zaudē Monopolā, jo, uzturot dārgākos īpašumus, viņi nepievērš uzmanību izmaksām, tikai potenciāliem un vēl nenopelnītiem ienākumiem.
Pareizā pieeja ir vienmēr fokusēties uz iegūto vērtību par samaksāto cenu. Piemēram, vairāki investori pelna, pērkot par zemu cenu un pārdodot par augstu. Arī uzņēmumiem ir svarīgi izprast, vai vēlamie aktīvi nesīs pietiekami lielu peļņu, iekļaujot uzturēšanas izmaksas, realizācijas izmaksas, inflāciju, alternatīvas izmaksas un daudzus citus faktorus, kas var ietekmēt potenciālā ieguldījuma rentabilitāti. Koncentrējoties tikai uz dārgākajiem aktīviem, ir nepieciešams laicīgi sagatavot realizācijas plānu, jo parasti stratēģija “uz laimi” luksusa precēm un pakalpojumiem nestrādā.
5. Ir jāizkopj komunikācijas un kaulēšanās prasmes
Kādā Monopola spēles punktā vislabākais scenārijs ir sākt kaulēties ar citiem spēlētājiem par iespējamo īpašumu maiņu, lai spēle ritētu uz priekšu un abas puses spētu pelnīt vairāk.
Ja uzņēmumi neuztur labus kontaktus ar saviem piegādātājiem, pircējiem un aizdevējiem, ir iespējams ļoti ātri nonākt krīzes situācijā. Viens no galvenajiem finanšu direktora uzdevumiem ir nodrošināt veselīgu naudas plūsmu tā, lai apmaksas termiņš piegādātājiem iekļautu gan ražošanas, gan arī realizācijas laiku apmaksas termiņā. Vienkāršā izpratnē – naudu ir jāiekasē pēc iespējas ātrāk no klientiem, un jāmaksā pēc iespējas vēlāk piegādātājiem.
6. Ir nepieciešama pacietība
Monopols turpinās, kamēr visi spēlētāji izņemot vienu, nav bankrotējuši. To var spēlēt stundām ilgi. Visprātīgāk ir spēles sākumā izdomāt stratēģiju un palikt pie tās – ir svarīgi pacietīgi pirkt vēlamos īpašumus, nevis visus, uz kuriem izdodas uzkāpt (kas novestu pie 2. punktā aprakstītās situācijas).
Tāpat kā spēle, arī finansiālo mērķu sasniegšana ir maratons, nevis sprints. Uzņēmuma pirmajā pastāvēšanas gadā visticamāk neizdosies sasniegt pozitīvu peļņu. Arī veiksmīgi investori neveic ieguldījumus, pamatojoties uz cerībām, bet iegulda ar disciplinētu pieeju.
Lai gan Monopols, protams, nav finanšu pratības, izglītības vai ekspertu viedokļa aizstājējs, tas var atgādināt par dažām svarīgām mācībām īstajos finanšu džungļos: fokusējies uz naudas plūsmu, uzmanīgi rīkojies ar naudu, diversificē, attīsti komunikācijas prasmes un esi pacietīgs!